یکی از شکایت*های شایع کسانی که برای عمل بینی به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می*کنند، مشکل تنفس بینی است. ممکن است یک یا هر دو سوراخ بینی به صورت دائمی یا در ماه*های خاصی از سال دچار گرفتگی باشند و شخص مشکل تنفس پیدا کند. این افراد مجبور هستند از دهان تنفس کنند که این مسئله تاحدودی بر زندگی*شان تاثیرگذار خواهد بود. گرفتگی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی علت*های متفاوتی دارد:
آلرژی:

یکی از علل شایع گرفتگی بینی ممکن است ناشی از مشکل آلرژی باشد. بیماری آلژی به*دلیل وجود آلودگی هوا این روزها جزء شایع*ترین بیماری*هاست که *در فصل*های خاصی از سال افراد دچار گرفتگی بینی می*شوند که این گرفتگی با آبریزش بینی و عطسه همراه است. آلرژی خیلی اوقات زمینه ارثی دارد و در اکثر اوقات درمان آن به صورت دارویی انجام می*شود. اما در برخی افراد درمان*های دارویی دیگر جواب نمی*دهد که در این صورت مجبور به انجام جراحی هستند.
انحراف تیغه بینی:

علت شایع دیگر گرفتگی بینی، انحراف تیغه بینی است. تیغه وسط بینی، حفره چپ و راست بینی را از هم جدا می*کند و در قسمت عقب استخوانی و در جلو غضروفی قرار دارد. بعضی وقت*ها در افراد به علت مشکل مادرزادی یا بر اثر ضربه، تیغه وسط بینی دچار انحراف به یک سمت بینی می*شود که آن سمت بینی را تنگ می*کند. تنگ شدن یکی از حفره*های بینی آن باعث می*شود که شخص* دچار مشکل تنفسی و گرفتگی بینی شود. برای اصلاح این مشکل حتما نیاز به جراحی است و درمان دارویی وجود ندارد.

نکته!
اکثر افرادی که انحراف تیغه بینی دارند به اشتباه فکر می*کنند که مشکل پولیپ بینی دارند. اما بهتر است بدانید که پولیپ بینی یک بیماری جداگانه است و معمولا در افرادی این مشکل مشاهده می*شود که به مشکل آلرژی مبتلا هستند؛ چراکه بر اثر آلرژی مخاط پوششی سینوس*ها متورم و در بینی آویزان می*شوند که راه بینی را تنگ می*کنند. برای درمان پولیپ ابتدا سعی بر این است که با درمان دارویی آن را اصلاح کنند اما اگر به*صورت کامل این مشکل رفع نشود نیاز به عمل جراحی آندوسکوپی سینوس است. پس بهتر است بدانید که پولیپ بینی با انحراف تیغه* بینی دو بیماری جدا از هم هستند.

انحراف تیغه بینی مانعی برای انجام جراحی زیبایی بینی نیست؟

توصیه من به*عنوان یک متخصص این است که اگر فردی با مشکل انحراف بینی مواجه است و تمایل به عمل جراحی زیبایی دارد، می*تواند همزمان این دو جراحی را انجام دهد .
افتادگی نوک بینی بعد از جراحی زیبایی بینی را چطور می*توان درمان کرد؟

نوک بینی تقریبا یکی از مهم*ترین قسمت*های* بینی از نظر زیبایی است. باریک بودن نوک بینی و زاویه* مناسب آن نسبت به لب در زیبایی بینی تاثیر بسزایی دارد. در جراحی زیبایی معمولا زاویه نوک بینی با لب در آقایان باید بین 90 تا 100 درجه و در خانم*ها بین 95 تا 110 درجه باشد که اکثرا حین جراحی، جراح سعی می*کند این زاویه را به نوک بینی برساند. نکته مهم این است که نوک بینی در طول زمان و براثر فشار جاذبه یا آسیب و ضرباتی که به بینی می*خورد باید استحکام کافی را داشته باشد و بعد از مدتی دچار افتادگی نشود. برای این کار جراح باید حتما همه تمهیدات را برای تقویت این قسمت به کار ببرد که بهترین چیز برای تقویت نوک بینی استفاده از غضروف خود شخص است. در داخل بینی غضروف به اندازه کافی است و ما معمولا تیغه وسط بینی را با غضروف خود شخص تقویت می*کنیم که در طول زمان دچار افتادگی نشود.

نکته!

اسکلت بینی بستگی به خود جنس غضروف بینی دارد، بعضی افراد غضروف*شان نرم و بعضی*ها سفت است که ضخامت پوست بینی موثر است. کسانی که بینی زخیم و گوشتی دارند براساس ضخامت پوست افتادگی بینی* شان بیشتر است و در این افراد جراح باید تقویت بیشتری به نوک بینی انجام دهد ولی اگر جراح متبحر و مجرب باشد و تمهیدات کافی را به کار ببرد، افتادگی نوک بینی بعد از عمل عارضه ناراحت*کننده*ای برای بیمار نخواهد بود ولی اگر رعایت نشود متاسفانه افتادگی بینی در خیلی از افراد اتفاق می*افتد.