لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتو های موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می کند. این دستگاه از ماده جمع کننده یا فعال کننده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد.
این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی {از نوع الکتریسیته یا نور} به وجود آمده، تقویت می کند.
لیزر در پزشکی کاربرد های متنوعی دارد.در چشم پزشکی و درمان های پوستی به طور شایع مورد استفاده است.
در جراحی بینی و سینوس نیز از لیزر استفاده شده است. کاربرد لیزر در جراحی زیبایی بینی محدود به در مان ضایعات پوستی بینی به خصوص در بیماری رینوفیما است که کاربرد موفقی در درمان این بیماری داشته است.
در جراحی آندوسکوپی سینوس هم از لیزر Ktp استفاده شده که البته نتایج جراحی برتری خاصی نسبت به جراحی غیر لیزری نداشته است.
همچنین استفاده از لیزر co2 برای کوچک کردن شاخک های بینی به خصوص در افرادی که دچار آلرژی طولانی مدت مقاوم به درمان و گرفتگی مزمن بینی هستند استفاده شده است. هرچند عمل کوچک شاخک بینی را می توان با جراحی معمولی و نیز توسط دستگاه رادیو فرکوئنسی نتایج مشابه لیرز انجام داد.
اما کاربرد لیزر در جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی چیست؟
حتما تا کنون عنوان جراحی رینو پلاستی با لیزر را شنیده اید.
جراحی که ادعا میشود با لیزر بینی را کوچک می کنند خونریزی و تورم و عوارض کمتری دارد و برای انجام آن هزینه بیشتری مطالبه می شود!
ادعایی که برای بسیاری از افراد اجتماع ، جذاب و وسوسه کننده است و به امید انجام جراحی موفق تر ، همراه با عوارض کمتر به سوی آن مراکز جذب می شوند.
اما آیا واقعا این ادعا ها صحت دارد و می توان به آن اعتماد کرد؟
در واقع باید گفت در جراحی رینو پلاستی در حال حاضر لیزر هیچ جایگاهی ندارد. همان طور که ذکر شد، کاربرد لیزر درمان برخی مشکلات پوستی بینی است در حالی که عمل بینی یا رینو پلاستی بر روی اصلاح مشکلات غضروفی و استخوانی بینی متمرکز می باشد و طبعا لیزر در این جراحی جایگاهی نخواهد داشت. متاسفانه برخی افراد سود جو از بی اطلاعی بیماران سوء استفاده کرده و ادعای انجام جراحی رینو پلاستی لیزری را مطرح می کنند. ادعایی که از پایه دروغ بوده و صرفا با هدف جذب بیمار بیشتر مطرح می گردد.