Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
درباره موسیقی پاپ بیشتر بدانید
کاربری
کاربر گرامی به انجمن تخصصی پارس بیت کوین خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
http://parsbtc.com/wp-content/uploads/2014/08/parsweber.html
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: درباره موسیقی پاپ بیشتر بدانید

 1. #1
  Member
  تاریخ عضویت
  Oct 2016
  نوشته ها
  34
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 3 بار در 3 پست

  درباره موسیقی پاپ بیشتر بدانید

  در این مطلب میکوشیم تا شما عزیزان را با موسیقی پاپ بیشتر آشنا کنیم.در ادامه این مطلب به تاریخچه موسیقی پاپ در اروپا و ایران خواهیم پرداخت.


  pakhshmusic
  پخش سراسری آهنگ

  ایـن موسیقی در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده و تنها جاه طلبی سازندگان آن سود و انعام مادی هست و...با تعاریف موسیقاییو بسیار محافظه کارانه هست. موسیقی پاپ چیزی است . ..

  برای آشنا شدن با موسیقی پاپ بهتر هست ابتدا توضیح کوتاهی دربـار ه موسیقی مردم پسند یا Popular music بدهیمو موسیقی مردم پسندو به هرنوع سبک موسیقی گفته می شود که در دسترس عامه مردم هست و به شکل تجاری عرضه می شود .
  ایـن موسیقی نقطه مقابل موسیقی کلاسیک و موسیقی فولکلور(محلی) هست به ایـن ترتیب که اولی در طول تاریخ همواره موسیقی طبقه برگزیده و روشنفکر جامعه بوده هست و دومیو موسیقی ی هست که به طور تجاری عرضه نمی شود . موسیقی مردم پسند بعضی وقتها به طور خلاصه موسیقی پاپ گفته می شود اما موسیقی پاپ در اصل یکـی از زیرشاخه های آن به شمار می آید.
  موسیقی پاپ
  موسیقی پاپو با وجود ایـن که کاملا از موسیقی کلاسیکو موسیقی هنری یا art music و موسیقی فولک متمایز استو اما از آنجایی که اصطلاح پاپ حاوی اکثر حتما ت موسیقی راکو هیپ هاپو کانتری و راک اپرا را در بر میگیردو میتوانیم بگوییم که موسیقی پاپو تعریف دقیقی ندارد.
  معین ات موسیقی پاپ به عنوان یک زیرمجموعه
  موسیقی پاپ اکثرا به عنوان موسیقی ی تعریف می شود که به شکل تجاری ساخته می شود یا هدف تولید آن سود مالی است . بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frithو منتقد موسیقی و جامعه شناس کارشناس موسیقی مردم پسندو موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت شناخته می شود نه هنر. اما ایـن موسیقی را میتوان در حیطه بازارو ایدئولوژیو تولید و قشنگی شناسی معنا کرد. در واقع و "پاپ" طوری طراحی شده که برای همه جذاب باشد و از هیچ جای خاصی نیامده و قرار نیست سلیقه خاصی را اعمال نماید .
  ایـن موسیقی در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده و تنها جاه طلبی سازندگان آن سود و انعام مادی هست و...با تعاریف موسیقاییو بسیار محافظه کارانه هست. موسیقی پاپ چیزی هست که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحهو ساخته کنندگان رادیویی و تبلیغات چیها) تهیه دیده شده و از بین مردم برنخواسته است . پاپ موسیقی ی هست که به طور پیشرفته ساخته و بسته بندی شده هست و چیزی نیست که بتوان آنرا به سلیقه خود تغییر داد و یا فرم آنرا تغییر داد.
  به عبـار ت دیگـر و موسیقی پاپو نوعی موسیقی هست که در دهه 50 شروع شد و آنچه در ایـن مجموعه قرار میگیرد اکثرا برای گروه بزرگی از اشخاص جذاب است . با به وجود آمدن صفحه های پلاستیکـی یا وینیل در دهه 30 تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه 80و موسیقی ضبط شدهو نسبت به موسیقی زندهو بیش از پیش در دسترس قرار گرفت. ترانه های پاپ اکثرا در 3 دقیقه اجرا میشوند و در آنها از ملودیهایی استفاده می شود که اکثرا بسیار شنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب میکنند.


  معین ه موسیقی پاپ یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر هست که اکثرا توسط دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا می شود و ملودی بنیادی بر ایـن ریتم غالب است . ترانه پاپ همین طور به ترانه های محبوبی که مردم به زمزمه و خواندن آن علاقه دارند اطلاق میشوند. موسیقی پاپ از نظـر تجاری موفق هست و سبک مورد علاقه ایستگاههای رادیویی هست چون قابل دسترس بودهو راحت در یاد میماند و مخاطبین زیادی را به خود جلب می نماید .  کنسرتهای موسیقی پاپ بعضی وقتها بقدری تماشچنانچه بخود جذب می کنند که اجرای آنها تنها در استادیومهای بزرگ ورزشی میسر است .
  تاریخچه موسیقی پاپ
  موسیقی پاپو از بین گروههای موسیقی سوئینگ دهه 30و بلوز شیکاگو و موسیقی کانتری ایالت تنسی به پا خواست . در دهه 50و خوانندگان روز کسانی چون فرانک سیناترا (Frank Sinatra)و بابی دارین (Bobby Darin) و پگی لی (Peggy Lee) بودند.
  در دهه 60و چهار علت با ارزش سبب گسترش موسیقی پاپ شدند. یکـی گروههای دوواپ (DooWop) دخترانه مقیم نیویورک بودند که ترانه سرایان آنها مثل کارول کینگ (Carol King)و نیل دایموند و برت باکاراک (Burt Bacharach) در دهه 70 به شهرت زیادی رسیدندو در طرف دیگـر تحولات موسیقی سول Soul بود که با ظهور آرتا فرانکلین (Aretha Franklin) برادران آیزلی (Isley brothers)و ری چارلز (Ray Charles) و همین طور خوانندگان موتاون (Motown) در دیترویت که استیوی واندر (Stevie Wonder)و سوپریمز (the Supremes) و ماروین گی (Marvin Gaye اولین کسی که کنترل هنری کار خود را در دست گرفت) از جمله مهمترین چهره های آن می باشند و در نهایت گروه بیچ بویز (Beach Boys) که سبک خود را سبک موج سواری کالیفرنیایی (California Surf) نامیده بودند.
  گیتار الکتریکـی و لوازم تقویت صوتی (آمپلی فایر) اثر زیادی بر موسیقی مدرن گذاشتند. در دهه های 30 و 40و سازهای تقویت شده برای رقابت با درجه صدای بالای ارکسترهای سوئینگ یک وسائل ضروری بودند. گیبسون اولین گیتار گیبسون لس پاول Gibson Les Paul را در سـال 1952 به علاقمندان معرفی کرد. در دهه 60و مجموعه آواهای قابل دسترس در گیتار الکتریکـی با تولید یک جعبه افکت کلا ح و تعدیل شد و یک پدال برای کنترل آن در مسیر جعبه قرار گرفت که به پدال وا-وا wah-wah pedal مشهور است .
  در سـال 1963 گروه بیتلز موسیقی پاپ را متحول کردند و طوری محبوب شدند که پنج ترانه پر فشیوه تمام چارتهای آمریکا متعلق به بیتلز بود. بعد از آنو کسانی چون باب دیلن (Bob Dylan)و سایمون و گارفانکل (Simon and Garfunkle) و گروه بردز (Byrds)و که خوانندگان فولک بودند به استفاده از سازهای الکتریکـی روی آوردند. اکثر گروههای موسیقی دیگـر ایـن مسیر را دنبال کردند. در سـال 1966و گروه بیتلز تصمیم گرفتند که به جای برگزاری برنامه های زندهو بیشتر بر روی کار استودیویی متمرکز شوند. با اتفاقاتی چون راهپیماییهای معترضان به تبعیض نژادو نماید ی و ویتنامو به نظـر میرسید که زمانو زمان تحولات بزرگ در جامعه است . در 1967و گروه بیتلز البوم مشهور Sgt Peppers را منتشر کردند. تابستان عشق بود و زمان هیپی ها و راهپیماییهای اعتراض آمیز.
  در دهه 70 گروه بیتلز از پاشیده شد و موسیقی پاپ در بین صداها و آواهای متفاوت سرگردان شد. در اوایل دهه 70و خواننده / ترانه سرایان و پیروان سبک پاپ چارتها را تسخیر کردند که در بین آنها میتوان از موسیقی دیسکوی BeeGeesو آوای همراه با پیانو بیلی جوئل (Billy Joel) و التون جان (Elton John) و موسیقی کانتری Eagles گرفته تا موسیقی ملایم کارپنترز (Carpenters)و نیل دایموند و کارول کینگ نام برد. در ایـن بین هنرمندانی با گرایش بیشتر به راک بودند که راد استوارت (Rod Stewart)و استیلی دن (Steely Dan) و فلیت وود مک (Fleetwood Mac) از آن جمله اند. موسیقی راک با ظهور گروههایی چون لد زپلین (Led Zepplin)و پینک فلوید (Pink Floyd) و کویین (Queen)و در ایـن دوره به پیشرفت بزرگی دست یافت. موسیقی پاپ شاخه ای به نام دیسکو پیدا کرد که به شکل غیر قابل وصفی محبوب شد و اولین ژانر از موسیقی بود که از موسیقی الکترونیک برای تبلیغات و اجراهای بزرگ استفاده کرد.

  گروه پلیس در سـال 1977

  دهه 80 به بعد
  موسیقی پاپ دهه 80و شاهد ظهور گروههای پانک-راک بود و گروهها و خواننده های شاخص ایـن دهه گروه Duran Duranو The Policeو Culture Club و کسانی چون Phil Collinsو Michael Jackson و Madonna بودند.
  در دهه 90و عده ای سودجو که به دنبال موفقیت مالی بودند و ایـن فرمول بسیار برایشان کارساز بودو تصنیفهای عاشقانه و افسانه ای با عنوان pop balladو را به شیوه ای به شدت سطحی و سرهم بندی شده مورد استفاده قرار دادند. ایـن عده با دور جمع کردن گروهی از پسران یا دختران جوان و جذاب و خوش صداو که همه به اجرای ترانه های مشابه میپرداختندو دوره ای را به وجود آوردند که به نام عصر گروههای پسر یا دختر نامیده می شود . از بین ایـن گروهها که سریع به اوج رسیده و با سرعتی بیشتر از بین میرفت ندو میتوان به گروههای انگلیسی Take Thatو West life و Spice girls و گروه های آمریکایی New kids on the block و Back street boys اشاره کرد. اما ایـن گروهها با تمام شهرتشانو تنها سبب از بین رفتن عمق ترانه های عاشقانه نسل جدید شدند.
  در اوایل هزاره سومو گروههای پاپ / راک با ترانه هایی آسان برای شنیدنو به وجود آمد که Coldplay و Embrace از آن جمله اند. امروزهو طیف موسیقی پاپ با درهم تنیده شدن سبکهای متفاوت وسیع تر شده است . با ایـن وجود در طی چند سـال اخیر موسیقی راکو در محبوبیت نزد عموم مردم موفقتر بوده هست و همچنین با امکاناتی که به خاطر وجود ایـن ترنت فراهم شده استو دسترسی به انواع موسیقی بیشتر هست و مردم میتوانند راحت تر سبک و موسیقی مورد علاقه خود را تشخیص داده و ترانه های خوانندگان محبوب خود را پیدا کنند. با ایـن وجود فشیوه آلبومهای موسیقی در سـال 2005 افزوده شدن یافته و خواننده/ترانه سرایان و گروههای راک چارتها را در تسخیر خود درآورده اند. امروزهو هنرمندان عرصه موسیقی بیشتر از فشیوه آلبومهاو بر روی درآمد حاصل از اجراهای زنده حساب مبکنند و گروههای راک از اهمیت خاصی در تمام فستیوالها و تورهای موسیقی برخوردارند.

  تاریخچه موسیقی پاپ در ایران


  به نقل از هایپرکلابز : تاریخچه موسیقی پاپ در ایران- هایپرکلابز عباد محمدي 3 سال پیش تاریخچه موسیقی پاپ در ایران- هایپرکلابز هایپرکلابز : موسیقی پاپ در ایران ، پس از تأسیس رادیو در سال ۱۳۰۹ ه* .ش و جنگ جهانی دوم، رونق گرفت. ریشه*های این موسیقی، به نوعی به قرن دوازدهم و حکومت قاجار می*رسد. انواع موسیقی پاپ از جمله رومبا، تانگو و همچنین موسیقی والس از حدود پنجاه سال پیش در ایران مطرح شدند. موسیقی پاپ در ایران با خوانندگی افرادی چون ویگن و عارف آغاز شد. این موسیقی، تقلید کاملی از موسیقی غرب بود و فقط اشعار آنها را به فارسی ترجمه کرده بودند. معرفی موسیقی پاپ به رادیو تا حد زیادی مرهون موسیقیدان ارمنی ایرانی، سورن، است.

  اولین استودیوی ایران طنین نام داشت که بسیار تأثیرگذار و موفق عمل می*کرد. بخش اعظم قطعات موسیقی در فاصله آن سالها در این استودیو ضبط می*شدند. آثاری که از این استودیو بیرون می*آمد تازه و مبتکرانه بود و عمدتا*ً به*عنوان موسیقی سالهای پنجاه شناخته می*شدند. دهه پنجاه برای موسیقی دهه موفقی بود، ولی موسیقی پاپ به اوج خود نرسید. حکومت درباره ادبیات و مخصوصا*ً شعر، سختگیری زیادی را اعمال می*کرد و در نتیجه، هنرمندان، واقعیتهای اجتماعی و فرهنگی را به شکل زیرکانه*ای در ترانه*های پاپ مطرح می*کردند.

  این نکته قابل ذکر است که رادیو و تلویزیون در گسترش و ارائه آثار موسیقی پاپ در دهه پنجاه نقش بسیار تعیین*کننده*ای را ایفا کردند و در نتیجه این موسیقی، به*شدت محبوب شد مخصوصا*ً ارکستر پاپ رادیو تلویزیون نقشی حیاتی در این زمینه داشت. به*علاوه، گروههای قوی و محبوبی چون آپولون و بتهوون با موفقیت خیره*کننده*ای شروع به کار کردند. شایان ذکر است که ضبط موسیقی در آن روزها، کاملا*ً وقت*گیر، دقیق و هنرمندانه بود و همین دقتها و زحمات بود که به پایندگی و محبوبیت بسیاری از آثار موسیقی دهه پنجاه کمک کرد و کیفیت کارها را بالا برد. بخش اعظم آهنگها و ترانه*های باارزش در زمینه موسیقی پاپ متعلق به این دوره است. محبوبیت و شهرت موسیقی پاپ باعث شد که در سالهای ۴۰ و ۵۰، گروههای موسیقی زیادی تشکیل شوند. این گروهها غالبا*ً خواننده مشهوری را به خدمت می*گرفتند و یا خود باعث شهرت یک خواننده می*شدند. یکی از این گروهها، گلدن رنیگ نام داشت که بر شهرت عارف افزود. موفق*ترین گروه موسیقی در آن روزها بلک کتز به رهبری فرهاد بود که سبک خاصی در موسیقی داشت. پس از انقلاب اسلامی ایران، موسیقی پاپ به*عنوان نمونه سخیفی از فرهنگ پیشین، از صحنه موسیقی ایران حذف شد و بر آن مارک غربی و ضد اسلامی و ضد ایرانی بودن خورد و کلا*ً ممنوع گردید. کمی بعد، بسیاری از خوانندگان و آهنگسازان موسیقی پاپ که دیگر نمی*توانستند در داخل ایران فعالیت کنند، به لوس*آنجلس مهاجرت کردند و سبک موسیقی لوس*آنجلسی به*سرعت در میان مردم ایران جا باز کرد و به*رغم انتقادهای جد*ّی از سوی صاحب*نظران، به*شد*ّت مورد استقبال نسل جوان قرار گرفت.

  یکی از انتقادات به*جا و جد*ّی این بود که موسیقی لوس*آنجلسی، بسیار تحت تأثیر موسیقی غربی و خالی از محتواست. بعضی از کارشناسان علت این موضوع را نگاه سخیف و کاسبکارانه تولید*کنندگان این نوع موسیقی که در پی کسب درآمدهای آنی و هنگفت هستند، می*دانند. هنرمندان مهاجر که درواقع در تبعیدی خودخواسته زندگی می*کنند، حال و حوصله خلق آثار ارزشمند را نداشتند. آنها غالبا*ً افسرده و درگیر مسائل و مشکلات ابتدایی زندگی بودند و از همه مهم*تر اینکه، رابطه تنگاتنگ با مخاطب را که رمز و راز آفرینش آثار ماندگار است، از دست داده بودند. ولی در هر حال، عامه مردم ایران نسبت به این موسیقی واکنش مثبت نشان دادند. در طی سالهای گذشته و پس از یک دوره وقفه طولانی، موسیقی پاپ بار دیگر به عرصه موسیقی ایران برگشت. این رجعت درواقع واکنشی اجباری نسبت به موسیقی رو به گسترش لوس*آنجلسی و درواقع نسخه ضعیفی از همان موسیقی بود. این جریان در هر حال توانست از این وجه که ۳۰ درصد از فروش نوارهای موسیقی لوس*آنجلسی کاسته شد، تأثیر خود را بگذارد. پس از آن ۵۵ درصد مردم ایران که علاقه*مند به موسیقی پاپ بودند، پاپ داخلی را ترجیح دادند.

  با توجه به محدودیتهایی که در هر حال هنوز هم در زمینه موسیقی پاپ و اشعار آن وجود دارد، این موسیقی هرگز درخشش سالهای ۵۰ را پیدا نکرده و هنوز با شبیه*سازی در صدا و ملودی، سعی دارد در مقابل موسیقی پاپ لوس*آنجلسی قد علم کند. صدا و سیما عملا*ً از نظر ایجاد محبوبیت برای موسیقی پاپ به بن*بست رسیده و بخش اعظم امکانات و وقت خود را در اختیار موسیقی و صداهایی قرار می*دهد که به هیچ*وجه توانایی، محبوبیت و تأثیر موسیقی دهه*های پنجاه را ندارد. بر اساس تحقیقی که توسط رادیو بی*.بی*.سی انجام شده است، سلیقه مردم ایران در زمینه موسیقی پاپ را همچنان استودیوهای موسیقی لوس*آنجلس رقم می*زند. یکی از طرفداران موسیقی پاپ می*گوید از آنجا که خوانندگان و آهنگسازان موسیقی پاپ در داخل کشور صرفا*ً به تقلید از موسیقی لوس*آنجلس می*پردازند، بدیهی است که شنوندگان ترجیح می*دهند به موسیقی هنرمندان خارج گوش بدهند، کمبود بودجه و وقت هم، تأثیر مخر*ّبی بر کل جریان موسیقی ایران، از جمله موسیقی پاپ گذاشته است. موسیقی پاپ در سراسر جهان به چنان اعتلا و جایگاهی رسیده است که ما تصو*ّرش را هم نمی*توانیم بکنیم.

  موسیقی پاپ همچنان که از نامش برمی*آید، موسیقی مردم است. مردم، این موسیقی را به*رغم محدودیتها، دوست دارند و با آن ارتباط سریع برقرار می*کنند. یک موسیقیدان قدیمی می*گوید روزگاری چنین تصور می*شد که موسیقی هر کشوری لحن و سبک خودش را دارد و لذا نمی*تواند جنبه بین*المللی پیدا کند، درحالی*که اینک موسیقی عرب، با محبوبیت بین*المللی خود اثبات کرده است که این عقیده، صحیح نیست. موسیقی پاپ ما تقلید بدی از موسیقی عرب و سایر کشورهاست، در نتیجه به جای اینکه مل*ّت ما را به سایر ملل نزدیک کند، در محدوده کوچک و ناقص خود گرفتار شده و کاربرد صحیح و اصیل خود را از دست داده است. مدتهاست که موسیقی پاپ ایران، چه در زمینه خوانندگی، چه آهنگسازی و چه ترانه، از داشتن افراد تأثیرگذار و شاخص محروم بوده است و تا زمانی که کارشناسان زبده و موسیقیدانها و ترانه*سراهای کارکشته، دست به کار نشوند، چاره*ای جز گوش سپردن به تقلیدهای سخیف و مخر*ّب سلیقه شنوندگان، وجود ندارد.


  منبع

 2. کاربر مقابل پست nima86987 عزیز را پسندیده است:

  noyasystem (06-30-2017)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

مدیریت سایت پارس بیت کوین با تکیه بر تجربیات و دانش فنی لازم اقدام به تاسیس وبسایتی درخور و شایسته در زمینه ارزهای رمزنگاری شده برای پارسی زبانان سراسر جهان نموده است.امید است با پشتکار ما و یاری شما همراهان گام مثبتی در این زمینه برداریم. فروشگاه انلاین سایت با امکانات ویژه در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: