در این مطلب قصد داریم تا شما سروران گرامی را با مودم D-Link DWR-921E Wireless 4G Router بیشتر آشنا کنیم.در ادامه این مطلب می کوشیم تا نقاط ضعف و قوت این مودم را برای شما عزیزان شرح دهیم.


خرید مودم 4gdigimobileco

شرکت دی-لینک (D-Link) از جمله نام*های شناخته*شده در بازار تجهیزات شبکه هست که با تنوع بالای تولیداتش توانسته به اهمیت مناسبی در بین کاربران دست پیدا نماید . در چند سـال اخیر با روی*آوردن تدریجی شرکت*های تولیدکننده*ی تجهیزات شبکه به مودم*های همراه؛ دی-لینک از قافله عقب نماند و کوشش کرد در میانه*ی ایـن کشمکش جدید ایجادشده بر سر کسب سهمی بیشتر از بازار جدید؛ محصولی درخور نامش تولید نماید . نمونه*ی بـار ز ایـن کوشش قابل*ستایش؛ مودم همراه DWR-932 است .
طراحی و ساخت
مودم DWR-932 ظاهر دلربا و جذابی دارد؛ به صورتی که در اولین نگاهی که به آن می*اندازید؛ به*آسانی تیر خود را مستقیما به هدف می*زند. طراحان دی*-لینک به شیوه*ای استادانه توانسته*اند محصولی جذاب و دل*نشین خلق کنند که علاوه بر غنای تکنولوژیکـی ؛ جذابیت بصری بالایی دارد. ایـن مودم نسل جدید؛ بدنه*ای مربعی*شکل دارد و بافت قشنگی ؛ پارت جلویی آن را پوشانده است . چنانچه DWR-932 را به صورتی در مقابل خود بگیرید که لوگوی دی-لینک به*درستی خوانده شود؛ در آن پارت از حاشیه*ی بدنه که در مقابلتان قرار می*گیرد؛ درپوش شیار سیم*کارت را می*بینید که تنها از سیم*کارت سایز میکرو پشتیبانی می*کند. برخلاف همه مودم*های همراه که بایستی برای قراردادن سیم کارت درب پشت محصول را باز کـرده و باتری را درآورد؛ برای قراردادن سیم کارت در مودم DWR-932 ضروری هست درپوش شیار سیم*کارت را که روی لبه*ی پایینی محصول قرار دارد؛ باز کـرده و سیم*کارت را داخل شیار مخصوصش قرار داد. در پارت بالای محل قرارگیری سیم*کارت؛ یک شیار بسیار ریز قرار گرفته که با واردکردن یک شئ بسیار بـار یک (مثل سوزن) می*توانید کلیدی را که در انتهای ایـن شیار قرار دارد فشار دهید تا تنظیمات مودم به حالت اولیه بازگردد و به اصطلاح ریست شود. اما برای ریست ایـن مودم بایستی کلید ریست را به مدت پنج ثانیه نگه دارید. در دو حاشیه*ی سمت رهست و چپ از هیچ کلید و پورت خبری نیست. در حاشیه*ی بالایی؛ کلیدهای پاور و معین وضعیت را خواهید یافت. اما پورت میکرو یواس*بی (micro USB) در ایـن پارت قرار داده شده که تنها برای شارژ باتری داخلی مودم به سراغش خواهید رفت و کاربرد دیگـر ی ندارد. برای شارژ باتری می*توانید از آداپتور و کابلی که همراه با محصول ارائه می*شود استفاده بکنید . برای ایـن کار بایستی یک سر کابل را که پورت USB قرار دارد به آداپتور و سر دیگـر را که پورت microUSB قرار دارد به مودم متصل بکنید . همین طور می*توانید رابط USB کابل را به رایانه ؛ لپ*تاپ؛ پاوربانک؛ شارژ فندکی خودرو و... و سر دیگـر را به مودم متصل بکنید تا در هر حالتی که می*خواهید؛ بتوانید باتری مودم خود را شارژ بکنید . باتری ایـن مودم؛ 2020 میلی*آمپر ساعت ظرفیت دارد و بنابه اظهارات شرکت دی-لینک تا چهار ساعت استفاده*ی همیشگی از ایـن ترنت دوام می*آورد که به نظـر می*رسد دی-لینک شکسته**نفسی کـرده و وقت کمتری از عمر واقعی باتری دستگاه را در تبلیغاتش بیان کـرده * است . چون با آزمایش *هایی که ما انجام دادیم نسبتا مطمئن هستیم که ایـن باتری قادر هست وقت زیادتری شارژدهی نماید . ازآنجایی*که ابعاد ایـن مودم همراه بسیار کوچک هست و وزن آنچنانی ندارد؛ می*توان گفت که تمام فاکتورهای ضروری را برای یک دستگاه اساسا پرتابل به شما عرضه می*کند.
DWR-932 در اساس یک مودم 4G LTE هست که قادر به دریافت با حداکثر سرعت 150 مگابیت بر ثانیه و آپلود با سرعت 50 مگابیت بر ثانیه هست که با دقت به روی خوش نشان*دادن اپراتورهای ایرانی به نسل چهارم شبکه*های موبایل؛ امری کاملا شدنی و دست**پیدا کردن ی است . با ساخته *ی مودم DWR-932 قادر خواهید بود تا ده عدد دستگاه را به صورت هم*وقت از طریق شبکه*ی بی*سیم (Wi-Fi) به ایـن مودم و ایـن ترنت متصل بکنید . دی-لینک برای ایـن محصول خود از یک نمایشگر آسان در پنل جلویی استفاده کـرده * هست که تمام اطلاعات مورجهان ز شما را به*آسانی در اختیارتان می*گذارد. بعد از قراردادن سیم*کارت و روشن*کردن دستگاه؛ با یک پنل آسان و جمع**وجور مواجه خواهید شد که قدرت سیگنال دریافتی؛ نوع شبکه*ی قابل دسترسی (2G, 3G, 4G) همراه با فِلِش*های رو به بالا و پایین به مفهوم فعال*بودن آپلود و دریافت ؛ تعداد دستگاه*‎های متصل*شده به مودم؛ تعداد اس ام اس (SMS) های دریافتی؛ میزان شارژ باقی*مانده از باتری دستگاه و نام اپراتور را نمایش می*دهد.
گفتیم در کنار کلید پاور دستگاه؛ کلید دیگـر ی قرار دارد. ایـن کلید در چهار وهله ؛ اطلاعات مفصلی را در اختیار کاربر می*گذارد. با یک*بـار فشردن ایـن کلید؛ نام شبکه*ی بی*سیم ایجادشده (SSID) به همراه رمز عبور آن به نمایش گذاشته می*شود. در وهله *ی دوم؛ وقت اتصال (بر حسب دقیقه و روز) و میزان داده*ی دریافتی و ارسـال ی نشان داده می*شود. در وهله *ی سوم از آدرس IP ایـن ترنت خود مطلع می*شوید و نهایتا در وهله *ی آخر؛ نسخه*ی نرم*افزار داخلی (Firmware) اعلام می*شود. ناگفته نماند که چنانچه ایـن کلید را فشار دهید و نگه دارید؛ می*توانید اتصال بی*سیم را از طریق WPS فعال بکنید . در مورد شیوه اتصال بی*سیم از طریق WPS می*توانید در پارت WPS اطلاعات زیادتری دریافت بکنید . پنل فیزیکـی ایـن مودم آن*قدر خوب هست که احساس خلا و کنترل ضروری نداشتن بر مودم در شما به وجود نیاید؛ اما یک کاربر حرفه*ای*تر؛ یقینا به تنظیمات پیشرفته *تری نیاز دارد. ایـن جهست که دی-لینک توصیه می*کند آدرس 192.168.0.1 را در نوار آدرس مرورگرتان تایپ بکنید تا به پنل کنترلی تحت مرورگر DWR-932 وارد شوید.

نرم*افزار
پنل کنترلی DWR-932 همـان ند طراحی خود مودم؛ زیبا و کاربرپسند ارائه شده و کارکردن با آن بسیار آسان و آسان است؛ همچنین تنظیمات و قابلیت*های جامعی به شما ارایه می*دهد. در صفحه*ی اول ایـن پنل؛ نمایی کلی از دستگاه همراه با اطلاعاتی از تعداد دستگاه*های متصل*شده به مودم؛ تعداد اس ام اس (SMS) های دریافتی؛ قدرت سیگنال دریافتی؛ میزان داده*ی مصرف*شده و مسائل دیگـر به چشم می*خورد. ایـن رابط کاربری کاملا آسان طراحی شده*؛ به صورتی که حتی کاربرانی که کوچک*ترین دانشی از محصولات مرتبط با شبکه ندارند؛ به*آسانی می*توانند تنظیمات دستگاه را مطابق با نیازهای خود تغییر دهند.
در پارت بالایی ایـن پنل؛ پنج مورد وجود دارد که حاوی Internet؛ Wi-Fi Settings؛ Applications؛ System و Help می*شود. در پارت Internet می*توان تنظیمات مربوط به APN؛ آدرس IP ایـن ترنت؛ وقت کلی اتصال؛ میزان داده*های ارسـال ی و دریافتی؛ قدرت سیگنال و نوع شبکه*ای را که مودم به آن وصل شده (2G؛ 3G و 4G) دید . در بخش Wi-Fi Settings نمایی کلی از شبکه*ی وای*فای ایجادشده؛ امکان مدیریت و حذف*کردن آسان کاربران متصل به دستگاه؛ امنیت شبکه*ی بی*سیم و فی*لتر*کردن کاربران بر طبق آدرس MAC دستگاهشان وجود دارد. از نکات مثبت مودم DWR-932 ایـن هست که مدیریت کاربران در دستگاه بسیار آسان هست و نرم*افزار داخلی مودم؛ امکان ایجاد لیست سفید و لیست سیاه را به مدیر دستگاه می*دهد. به ایـن ترتیب؛ با ایجاد یک لیست سیاه از کاربرانی که مایل نیستید که به مودم شما متصل شوند؛ از خارج*شدن دایمی ایـن کاربران از شبکه مطمئن خواهید بود. فی*لترکردن کاربران و قراردادن آن*ها در لیست سیاه با استفاده از آدرس MAC (که برای هر دستگاه بی*سیم منحصربه*فرد هست و امکان تغییردادن آن وجود ندارد) انجام می*شود.

در پارت Applications می*توانید پیامک*های دریافتی را مشاهده و لیست ارتباط سیم*کارت را مدیریت بکنید . تنظیمات مربوط به فایروال (Firewall)؛ تغییر اسم شبکه*ی وای*فای (SSID)؛ کنترل محدوده*ی IP هایی که قادرند به مودم وصل شوند (DHCP) و امکانات مرتبط با عیب*یابی اتصال به شبکه (Diagnostics) از دیگـر امکانات تعبیه*شده در ایـن بخش می باشند .
ازآنجایی*که کمتر کسی به سراغ منوی Help می*رود؛ منوی System را به*عنوان آخرین منوی موردبحث در نظـر می*گیریم. در ایـن بخش امکانات مربوط به مدیر دستگاه از جمله تغییر آدرس دسترسی به پنل تنظیمات و نام کاربری و رمز عبور؛ تنظیمات مربوط به فیرم*ور (Firmware) و تنظیمات به*روزرسانی آن و نرخ لحظه*ای دریافت و ارسـال داده را شاهد هستیم.

WPS
WPS که مخفف عبـار ت WiFi Protected Setup بوده؛ یک شیوه استاندارد و ساده*شده برای برقراری رابطه بین مودم-روتر با دیگـر دستگاه*های سرویس*گیرنده*ی بی*سیم مثل لپ*تاپ؛ گوشی موبایل؛ تبلت؛ کارت شبکه*ی بی*سیم و... هست که در سـال 2007 و توسط موسسه*ی WIFI ارائه شد. همـان *طور که می*دانید؛ همه دستگاه*های بی*سیم مثل انواع مودم-روترها و اکسس پوینت*های بی*سیم قابلیت رمزنگاری شبکه*ی بی*سیم خود را دارند؛ به صورتی که شما با گذاشتن رمز یا فعال*کردن رمزگذاری بی*سیم در داخل تنظیمات مودم-روتر؛ امکان استفاده از مودم-روتر خود را تنها به دستگاه*هایی می*دهید که موقع اتصال؛ رمز درست شبکه را وارد کنند. ازآنجایی*که ممکن است برای بعضی از کاربران؛ فعال*سازی رمز و برقراری رابطه بی*سیم رمزگذاری*شده؛ فرایـن د پرزحمت و پیچیده*ای باشد یا برای برقراری محدودیت دسترسی در شبکه*های بی*سیم سردرگم شوند؛ بایستی به سراغ یک شیوه ساده*تر بروند. موسسه*ی WiFi یک راه بسیار آسان برای برپایی رمزنگاری در شبکه*های بی*سیم به وجود آورد که با نام WPS شناخته می*شود؛ اما بعضی از کمپانی*ها از نام*های دیگـر ی برای ایـن شیوه استفاده می*کنند. مثلاً شرکت TP-LINK در بعضی از محصولاتش ایـن شیوه را QSS نام*گذاری کـرده است . کارایی ایـن کلید را با یک مثال برای شما شرح می*دهیم: فرض بکنید که شما یک میهمـان دارید و می*خواهید دستگاه میهمـان تان را به شبکه*ی بی*سیم خود متصل بکنید ؛ ولی پسورد شبکه*ی بی*سیم شما بسیار زیاد هست و حوصله*ی تایپ*کردن آن* را ندارید یا آن* را فراموش کـرده *اید یا کلا نمی*خواهید آن را تایپ بکنید . در صورتی که دستگاه میهمـان شما از WPS پشتیبانی نماید ؛ می*توانید با زدن ایـن کلید در هر دو دستگاه؛ بدون نیاز به تایپ*کردن رمز ؛ دستگاه میهمـان تان را به شبکه*ی خود متصل بکنید . برای اتصال دستگاه*هایی که دارای کلید WPS می باشند ؛ نبایستی عمل خاصی انجام داد؛ تنها ضروری هست روی هر دو دستگاه ایـن کلید را فشار دهید تا به یکدیگـر متصل شوند. اما در دستگاه*هایی که فاقد ایـن کلید می باشند مثل گوشی*های موبایل؛ تبلت؛ لپ*تاپ و... می*توانید با واردشدن به پارت تنظیمات اتصال بی*سیم (Wi-Fi) دستگاه موردنظـر و فشردن کلید WPS روی موردم-روتر دو دستگاه را به یکدیگـر متصل سازید.

جمع*بندی

ایـن *ها همه مسائل ی می باشند که در مورد مودم DWR-932 می*توان و بایستی به آن*ها اشاره کرد. DWR-932 یک مودم همراه بسیار خوش*تهیه بوده که ترکیب خوبی از امکانات نرم*افزاری و سخت*افزاری را در خود گرد آورده است . همین طور با ابعاد کوچکی که دارد می*تواند در هر نقطه*ای که پوشش*دهی سیگنال داشته باشد به کار بیاید. کسانی که دایما در حال سفر می باشند ؛ کسانی که دست بر قضا و به غلط به جای نسخه*ی 4G؛ نسخه*ی وای*فای آیپد را خریده*اند و آن*هایی که به*هیچ*وجه نمی*خواهند با هاتسپات*کردن گوشی موبایلشان برای ایـن ترنت*رسانی به دستگاه*های همراه؛ مرتبا مجبور باشند گوشی تلفن همراه خود را شارژ کنند؛ به طور حتم عاشق ایـن مودم خواهند شد. دی-*لینک دقیقا چنین مشتریانی را هدف گرفته است .

منبع